Miroslav Horníček Knihy mají své osudy a své životy. A hynou nezájmem čtenářů. Nikdo by nevyslovil pochybnosti o Odysseji, ale jen málokdo ji ještě čte. Jestliže ještě nezahynula nezájmem čtenářů, je to zásluhou několika jedinců, kteří ji nesou dějinami ve svých statečných srdcích a moudrých hlavách. Čeká! Čekám, až se mé srdce stane natolik statečným a moje hlava natolik moudrá, abych ji otevřel i já.
Miroslav Horníček
září 2017
púsčpsn
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

knihovna_-_akce_816Hurá do třetího kola - ukázky z webových stran KMS. Kniha mého srdce – www.knihasrdce.cz. Celonárodní anketa o nejoblíbenější knihu českých čtenářů. Hlasujte o knize svého srdce. Třetí večer na ČT1 ve 20:00 hodin. Jsou lidé, kteří knihy píší, a lidé, kteří jsou knihami. Ve třetím večeru věnovaném celonárodní anketě Kniha mého srdce uvidíte oboje. Představíme vám TOP12 knih, které hlasování diváků vyneslo do finále. Která z nich se stane tou nej knihou vašeho srdce se prozatím ještě nedozvíte, potěšíte se ale lidmi, kteří knihy milují a postavám příběhů dávají lidskou tvář.

 

knihovna_-_akce_1059Den pro dětskou knihu. Rok utekl jako voda a blíží se nejkrásnější rodinné svátky. V knihovně je přivítáme již tradičně, dětmi i námi knihovnicemi nejmilovanějším předvánočním nočním Těšením na Vánoce se spaním v knihovně. Kouzelná magická noc letos připadá na pátek 27.11. před první adventní neděli. Program chystáme jako vždy pestrý a pomáhají nám svými nápady i naši dětští čtenáři.
knihovna_-_akce_1054Čtěme dětem a každý den a tradiční Polštářkové rande pro děti. V rámci další velké letošní kampaně Celé Česko čte dětem se v knihovně ve středu 4.11.2009 od 17.00 hodin uskuteční podzimní literární setkání s dětskými čtenáři - Polštářkové rande. Opět v duchu další letošní kampaně Čtěme dětem a každý den. Čeká nás četba z vybrané dětské knihy. Předčítat si budeme navzájem, vypravovat o přinesených knihách, jejich autorech a postavách v nich. Pobavíme se také vzpomínkami na prázdninové zážitky a upomínkami na knihy, které nás provázely letním i podzimním obdobím. Naše podvečerní posezení při světle svíček si zpříjemníme dobrým ovocným čajem a nějakou dobrotou.
knihovna_-_akce_1386Jsou hodnoty, které se nedají nahradit žádnou finanční částkou. Je to lidská pospolitost, vzájemná láska a úcta. Nás knihovnice, tyto myšlenky napadají při pohledu na nádherně ozdobenou břízu s hvězdičkami v interiéru knihovny. Zvládli je téměř všichni naši čtenáři a přidali se i někteří příznivci a návštěvníci. Až oči přechází, kolik nápaditých stylů a výtvarných způsobů tvůrci použili a některé, neméně milé, stačili alespoň vystřihnout a vybarvit. Avšak, každou snahu si velice, velice ceníme a mnohokrát všem děkujeme. Našim členům, kteří hvězdičky z jakéhokoliv důvodu nestihli, jsme je s dětmi při vánočním nocování v knihovně vytvořili a také zavěsili na slavnostní břízu. S přáním, aby přinesly štěstí a splnění osobních přání a předsevzetí.
Vzpomínka na nezapomenutelného nedávno zesnulého spisovatele Miloslava Švandrlíka 10.8.1932 - 26.10.2009. Na počest památky tohoto předního českého humoristy a satirika jsme uspořádali výstavku knih z jeho tvorby. Ukázkami připomínáme autorovu všestrannost. Tvořil nejen pro dospělé, ale nezapomínal ani na dětské čtenáře. Čestné místo zaujímají vystavené knihy - Tankový prapor, Černí baroni, Říkali mu Terazky, Poručíme větru dešti... Z dětských - série knih žáků Kopyta a Mňouka.

Z důvodů konání Voleb do Evropského parlamentu je knihovna v pátek 5.6. uzavřena.

otek_-_vnoce-_pn_002Knihovna je uzavřena od pátku 24. 12. 2010 do neděle 31. 12. 2010. Začínáme v pondělí 3. 1. 2011.
Všem svým čtenářům a příznivcům přejeme krásné, štědré Vánoce, zdraví, pohodu a štěstí do nového roku.
Vaše knihovnice

knihovna_-_akce_1120Na počest tohoto výročí pořádáme v knihovně až do konce letošního roku výstavky z produkce tohoto největšího vydavatelství literatury pro děti a mládež. Pro zajímavost. K jeho počinům patří dětmi nejmilovanější knižní postavička Milerův Krteček, který v prodejnosti stále s přehledem "válcuje" i Harryho Pottera od autorky Rowlingové, dalšího hrdinu vydaného z tohoto zdroje. Mnohé zažité se v současné době mění.Také Albatros potkaly převratné změny a zcela jistě pozitivní. Od letošního roku se zaměřuje i na literaturu pro teenagery a dospělé. Úplnou novinkou je vydávání hudby nebo merchandisingových produktů. Přejeme Albatrosu hodně zdaru a spokojených čtenářů.
knihovna_-_akce_946Knihovna se aktivně podílí na celostátní kampani Čteme dětem a každý den. V jejím duchu plánujeme program Předčítání z Pohádkového košíku nejmenším dětem v mateřinkách. Přijďte a staňte se pohádkovou čtecí babičkou, strýčkem, tetou... a spolupracujte s námi. I ty nejmenší děti dokážou být pozornými a vděčnými posluchači. Věříme, že by to mohla být další krásná tradice knihovny. Příkladem jsou dětmi oblíbená Polštářková literární rande. Připravované podzimní se uskuteční také k této příležitosti.
knihovna_-_akce_912Vyhlášené motto - Knihovna mého srdce koresponduje s letošní anketou Kniha mého srdce KMS, na níž se žacléřská knihovna také aktivně podílí. Tato akce se koná ve dnech 5. 10. - 9. 10.
knihovna_-_akce_028Ještě do 23. prosince letošního roku v knihovně potrvá výstava Babička. Můžete zhlédnout na šedesát různých vydání tohoto pokladu české literatury - knihy milované čtenáři všech věkových kategorií. Jež se umístila se na druhém místě (za Jirotkovým Saturninem) v loňské celostátní anketě – Kniha mého srdce. V naší žacléřské Tipovací soutěži však jednoznačně a s předstihem zvítězila. Můžete přinést a také zapůjčit vlastní exemplář této knihy a případně ještě rozšířit naši sbírkovou výstavu. Neváhejte a navštivte nás.
knihovna_-_akce_843Hvězdičky pro štěstí – výtvarná akce zdárně pokračuje - veliké poděkování. Děkujeme paní Ireně Eflerové, učitelce z trutnovských jeslí na Horské ulici a naší věrné čtenářce, která se svými maličkými svěřenci vytvořila nápadité, originální, roztomilé a opravdu vydařené, polepené hvězdičky. Zúčastnili se také předchozích výtvarných akcí a dokazují, že i ty nejmenší děti, pokud mají šikovnou učitelku, dokáží vytvářet hezká dílka. Hvězdičky již  také zdobí naši břízku a moc se pozorným návštěvníkům knihovny líbí.
lada_josefSeriál galerie letošních osobností uzavíráme vzpomínkou na národního umělce Josefa Ladu 17. 12. 1887 – 14. 12. 1957, dodnes jednoho z nejpopulárnějších výtvarníků a pohádkářů. Karikaturistu, kreslíře, jevištního výtvarníka, scénografa, syna ševce, milovníka lidových písní, vyučeného knihaře – zlatiče, přítele Jaroslava Haška a rodáka z Hrusic, které proslavil. Odtud se vypravil Ladův kocour v botách Mikeš do světa. Generace dětských čtenářů provázely jeho moderní pohádkové příběhy. Nejznámější knihy:  Mikeš, O chytré kmotře lišce, Ladovy veselé učebnice, Bubáci a hastrmani, České Vánoce Josefa Lady, Dětem, Moje abeceda a jiné.
k.h._mcha_-_fotoKarel Hynek Mácha 16. 11. 1810 – 6. 11. 1836
V letošní galerii o spisovatelských osobnostech si v měsíci listopadu připomínáme kulaté máchovské jubileum. Dvě stě let od narození básníka a prozaika, který byl zakladatelem moderní české poezie a jehož vliv je patrný dodnes. Představitel českého romantismu, dramatik, právník, vášnivý cestovatel (pěšky navštívil Itálii) a talentovaný malíř (maloval především hrady) a divadelní ochotník.
BranaldAdolf Branald 4. října 1910 – 28. září 2008 (sté výročí od narození) - nestor české literatury, dramatik, průkopník českého filmu, scenárista, pianista, tiskový mluvčí, fotograf, sběratel popelníků, majitel domácího stereoskopu a obdivovatel Haliny Pawlowské. Otec i matka byli kočovní herci, kteří vystupovali s různými činoherními společnostmi. Dětství prožíval v Praze, Plzni a na cestách s rodiči. Jako malý hrál drobnější role v divadle i ve filmu. Spolu s otcem stál u zrodu (nedochovaný snímek Československý Ježíšek -  rok 1918) vůbec prvního československého filmu. V čase, kdy byl film ještě němý, obohacoval děj zdařilou klavírní improvizací.
HrubínOsobnost měsíce září v letošním roce se stým výročím od narození je František Hrubín narozený 17. září 1910 – 1. března 1971. Básník, dramatik, prozaik, propagátor (pokračovatel J. V. Sládka) moderní dětské české poesie, výborný překladatel francouzské poezie (P. Verlaine, A. Rimbaud…) a staré čínské poezie, esejista, vyznavač tradičních hodnot, milovník venkova, textař písně Rozvíjej se poupátko z filmu Pyšná princezna a introvert. Ač rodilý Pražák, inspirací v tvorbě mu bylo především Posázaví (Lešany) a později jižní Čechy. Po absolvování gymnázia nedokončil právnickou a poté ani filozofickou fakultu.
knihovna_-_akce_026Patří v srpnu narozené osobnosti Miloslava Švandrlíka - 10. srpna 1932 – 26. listopadu 2009. Spisovatel, humorista, satirik, spolupracovník s divadly (Semafor, Rokoko), časopisy (Dikobraz, Ohníček). Autor několika rozhlasových a televizních scénářů, tvůrce i aktér zábavných estrád. Nezaměnitelný a nezdolný recesista, spoluautor, textař vtipných a kreslených seriálů tvořených společně s karikaturistou Jiřím Winterem Nepraktou - ilustrátorem většiny Švandrlíkových knih.
foglar-fig05Osobností měsíce července je Jaroslav Foglar - Jestřáb - 6. července 1907 Praha – 23. ledna 1999, autor dobrodružných knih a kreslených seriálů pro chlapce, neúnavný a neohrožený propagátor a realizátor ideálů skautingu a práce s mládeží (více jak šedesát let), nacisty i komunisty perzekuovaný, čestný člověk a vzorný syn (o maminku se staral až do její smrti, dožila se 102 let), výborný interpret na foukací harmoniku. Do skautského oddílu přichází roku 1920, v témž roce vychází jeho první literární pokus, báseň Měsíční noci.  V roce 1925 se dostává do vedení pražské „Dvojky“ a získává oddílovou přezdívku „Jestřáb“. O dva roky později se stává jejím vůdcem. První napsaná autorova kniha Hoši od Bobří řeky vyšla poprvé knižně až roku 1937 v nakladatelství Jan Kobes, Plzeň. I přes Foglarovu snahu o vydání, byla odmítána v různých nakladatelstvích.
vancura_zivotopisOsobností měsíce června je Vladislav Vančura - narozen 23. 6. 1891 v Háji u Opavy – 1. 6. 1942 popraven za heydrichiády v Praze - prozaik – dramatik – esejista – kritik -  filmový režisér – scénárista -  v r. 1946 in memoriam jmenovaný národním umělcem – velký milovník psů a starožitností. Absolvoval s přestávkami (učení v knihkupectví, typografie a uměleckoprůmyslová škola) pražské gymnázium, jeden semestr právnické fakulty Karlovy univerzity, poté přestoupil a dokončil studium medicíny. Levicově smýšlející autor je od roku 1921 členem KSČ, v roce 1929 vystoupil (nesouhlas s novým vedením K. Gottwalda), ale jeho politické názory se nezměnily.
Copyright © 1996 - 2011 Kabelová televize Žacléř & Aleš Kubíček.