kramerius Važme si knih, dobrých a užitečných nad zlato a drahé kamení, ježto jsou nejvěrnějšími průvodci, kteří nám nejjistější cestu ke ctnosti a moudrosti ukazují.
Václav Matěj Kramerius
únor 2018
púsčpsn
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728

otek_-_vnoce-_pn_002Knihovna je uzavřena od pátku 24. 12. 2010 do neděle 31. 12. 2010. Začínáme v pondělí 3. 1. 2011.
Všem svým čtenářům a příznivcům přejeme krásné, štědré Vánoce, zdraví, pohodu a štěstí do nového roku.
Vaše knihovnice

knihovna_-_akce_028Ještě do 23. prosince letošního roku v knihovně potrvá výstava Babička. Můžete zhlédnout na šedesát různých vydání tohoto pokladu české literatury - knihy milované čtenáři všech věkových kategorií. Jež se umístila se na druhém místě (za Jirotkovým Saturninem) v loňské celostátní anketě – Kniha mého srdce. V naší žacléřské Tipovací soutěži však jednoznačně a s předstihem zvítězila. Můžete přinést a také zapůjčit vlastní exemplář této knihy a případně ještě rozšířit naši sbírkovou výstavu. Neváhejte a navštivte nás.
lada_josefSeriál galerie letošních osobností uzavíráme vzpomínkou na národního umělce Josefa Ladu 17. 12. 1887 – 14. 12. 1957, dodnes jednoho z nejpopulárnějších výtvarníků a pohádkářů. Karikaturistu, kreslíře, jevištního výtvarníka, scénografa, syna ševce, milovníka lidových písní, vyučeného knihaře – zlatiče, přítele Jaroslava Haška a rodáka z Hrusic, které proslavil. Odtud se vypravil Ladův kocour v botách Mikeš do světa. Generace dětských čtenářů provázely jeho moderní pohádkové příběhy. Nejznámější knihy:  Mikeš, O chytré kmotře lišce, Ladovy veselé učebnice, Bubáci a hastrmani, České Vánoce Josefa Lady, Dětem, Moje abeceda a jiné.
k.h._mcha_-_fotoKarel Hynek Mácha 16. 11. 1810 – 6. 11. 1836
V letošní galerii o spisovatelských osobnostech si v měsíci listopadu připomínáme kulaté máchovské jubileum. Dvě stě let od narození básníka a prozaika, který byl zakladatelem moderní české poezie a jehož vliv je patrný dodnes. Představitel českého romantismu, dramatik, právník, vášnivý cestovatel (pěšky navštívil Itálii) a talentovaný malíř (maloval především hrady) a divadelní ochotník.
BranaldAdolf Branald 4. října 1910 – 28. září 2008 (sté výročí od narození) - nestor české literatury, dramatik, průkopník českého filmu, scenárista, pianista, tiskový mluvčí, fotograf, sběratel popelníků, majitel domácího stereoskopu a obdivovatel Haliny Pawlowské. Otec i matka byli kočovní herci, kteří vystupovali s různými činoherními společnostmi. Dětství prožíval v Praze, Plzni a na cestách s rodiči. Jako malý hrál drobnější role v divadle i ve filmu. Spolu s otcem stál u zrodu (nedochovaný snímek Československý Ježíšek -  rok 1918) vůbec prvního československého filmu. V čase, kdy byl film ještě němý, obohacoval děj zdařilou klavírní improvizací.
HrubínOsobnost měsíce září v letošním roce se stým výročím od narození je František Hrubín narozený 17. září 1910 – 1. března 1971. Básník, dramatik, prozaik, propagátor (pokračovatel J. V. Sládka) moderní dětské české poesie, výborný překladatel francouzské poezie (P. Verlaine, A. Rimbaud…) a staré čínské poezie, esejista, vyznavač tradičních hodnot, milovník venkova, textař písně Rozvíjej se poupátko z filmu Pyšná princezna a introvert. Ač rodilý Pražák, inspirací v tvorbě mu bylo především Posázaví (Lešany) a později jižní Čechy. Po absolvování gymnázia nedokončil právnickou a poté ani filozofickou fakultu.
knihovna_-_akce_026Patří v srpnu narozené osobnosti Miloslava Švandrlíka - 10. srpna 1932 – 26. listopadu 2009. Spisovatel, humorista, satirik, spolupracovník s divadly (Semafor, Rokoko), časopisy (Dikobraz, Ohníček). Autor několika rozhlasových a televizních scénářů, tvůrce i aktér zábavných estrád. Nezaměnitelný a nezdolný recesista, spoluautor, textař vtipných a kreslených seriálů tvořených společně s karikaturistou Jiřím Winterem Nepraktou - ilustrátorem většiny Švandrlíkových knih.
foglar-fig05Osobností měsíce července je Jaroslav Foglar - Jestřáb - 6. července 1907 Praha – 23. ledna 1999, autor dobrodružných knih a kreslených seriálů pro chlapce, neúnavný a neohrožený propagátor a realizátor ideálů skautingu a práce s mládeží (více jak šedesát let), nacisty i komunisty perzekuovaný, čestný člověk a vzorný syn (o maminku se staral až do její smrti, dožila se 102 let), výborný interpret na foukací harmoniku. Do skautského oddílu přichází roku 1920, v témž roce vychází jeho první literární pokus, báseň Měsíční noci.  V roce 1925 se dostává do vedení pražské „Dvojky“ a získává oddílovou přezdívku „Jestřáb“. O dva roky později se stává jejím vůdcem. První napsaná autorova kniha Hoši od Bobří řeky vyšla poprvé knižně až roku 1937 v nakladatelství Jan Kobes, Plzeň. I přes Foglarovu snahu o vydání, byla odmítána v různých nakladatelstvích.
vancura_zivotopisOsobností měsíce června je Vladislav Vančura - narozen 23. 6. 1891 v Háji u Opavy – 1. 6. 1942 popraven za heydrichiády v Praze - prozaik – dramatik – esejista – kritik -  filmový režisér – scénárista -  v r. 1946 in memoriam jmenovaný národním umělcem – velký milovník psů a starožitností. Absolvoval s přestávkami (učení v knihkupectví, typografie a uměleckoprůmyslová škola) pražské gymnázium, jeden semestr právnické fakulty Karlovy univerzity, poté přestoupil a dokončil studium medicíny. Levicově smýšlející autor je od roku 1921 členem KSČ, v roce 1929 vystoupil (nesouhlas s novým vedením K. Gottwalda), ale jeho politické názory se nezměnily.
pohlednice__dovolene_976Léto a s ním období školních i rodinných výletů, prázdninových a dovolenkových cest se opět blíží. Těšíme se již tradičně na vaše pohledy a pozdravy (kamínky – mušličky). Všechny pohlednice i suvenýry budou milou vzpomínkou a vystavené zprostředkují mnohá místa tuzemská i v zahraničí našim zvídavým návštěvníkům. Ať daleko či blízko cesty vás zavedou, přejeme všem hodně zajímavých dojmů, zážitků a šťastné návraty. Všechny naše akce jsou také pro nečleny knihovny. Pokud máte čas na knihovnu jen o své dovolené (prázdninách), půjčíme vám knihy na jednorázovou výpůjčku. Přijďte, těšíme se na všechny milovníky knih. Vaše - již letně naladěné knihovnice
eduard_petiska_02Osobnost měsíce května Eduard Petiška - 14. 5. 1924 v Praze - 6. 6. 1987 v Mariánských Lázních - prozaik – básník - autor knih pro děti i dospělé – autor divadelní hry – překladatel z němčiny (J. W. Goethe, H. Heine, …) -  divadelní ochotník - skladatel písní - přispěvatel do novin a časopisů Kultura, Sluníčko, Pionýr, Mladý svět…, spolupracovník s rozhlasem a televizí - bratr básníka Františka Vinanta - otec básníka a prozaika Eduarda Martina.
skolka_pohadka_01_001_103Ve dnech 17. a 24. března jsme navštívili naše nejmenší v jejich vesele jarně vyzdobených mateřinkách. S naším šotkem Knihovníčkem jsme si tentokrát připravili program s pohádkami, básničkami a vypravováním o zvířátkách. Radost byla oboustranná, děti nás na oplátku potěšily zpěvem, recitací a zdařile namalovanými zvířecími obrázky. Velice děkujeme ředitelkám, učitelkám a dětičkám za hezké chvilky a těšíme se na příště.
polstarkove_rande_06_9Tradiční Polštářkové rande s dětskými čtenáři  - 24.3.2010. Již tradiční literární  randíčko  se konalo ve skvělé jarní náladě. Při svíčkách, dobrém čaji se zákuskem jsme si nejprve představili knihy, které právě čteme. Následovaly zábavné literární hry, hříčky a také vyprávění vlastních humorných i vážných příběhů. Podvečerní čas se neuvěřitelně rychle zahalil do tmy a my jsme se neradi museli rozloučit. Tak zase na podzim.
ctvrtek-fig01Z mnoha literárních osobností narozených v měsíci dubnu byl vybrán Václav Čtvrtek narozený 4.dubna 1911 - 1976. Původním příjmením Cafourek - spisovatel především dětské literatury - autor povídek, románů a her - vyznamenaný (společně s Radkem Pilařem). V r. 1974 mezinárodní cenou Řádem dětského úsměvu - spolupracoval s divadlem, rozhlasem i filmem - publikoval v dětských časopisech - vášnivý rybář (na Lipně).
knihovna_-_akce_003Svědectví a fakta o osobnostech české literatury v žacléřské knihovně 3. Literární osobností měsíce března 2010 se stal Josef Čapek narozený 23.března 1887 - duben 1945. Spisovatel - básník - dramatik -  malíř -  vyznavač moderního umění (kubismu) - fotograf  - grafik - knižní ilustrátor - novinář - teoretik. Narodil se v Hronově, dětství prožíval v Malých Svatoňovicích (zde narozen bratr Karel), ale většinu času vyrůstal v Úpici. Josef, prostřední ze tří sourozenců, nejstarší byla sestra Helena. On, na pozadí matčina zájmu, oproti preferovanému mladšímu Karlovi. Díky spravedlivému otci a jejich babičce Novotné byl vztah mezi bratry nenarušený a naopak velice úzký.
knihovna_-_akce_1492Osobnost měsíce února - Božena (Barbora) Němcová. 4.2.1820 - 21.1.1862 - letos 190.výročí od narození. Krásná a mnoha tajemstvími zahalená žena - spisovatelka - autorka české obrozenecké éry - zakladatelka novodobé české prózy - vlastenka - sběratelka lidové slovesnosti - básnířka - cestovatelka a také milující matka. Jaké životní situace měly rozhodující význam pro iniciaci její tvorby? A jak to bylo s babičkou - osobou milovanou a Babičkou - literárním dílem? Kdo byli její skuteční rodiče? Kolik měla dětí a z kolika sourozenců pocházela?
knihovna_-_akce_1478Pátrejte s knihovnou po informacích o osobnostech měsíce března 2010. Na měsíc březen připadají výročí narození hned tří osobností J.A. Komenského, K. Poláčka a J. Čapka. Kterou preferovat? Možná máte vědomosti o některé z nich, zprostředkované zážitky, málo známé zdroje informací, cennou knihu, dokument, ...? Pomůžete nám tak s výběrem a věřte i ve velice napínavém, zajímavém až detektivním pátrání a často překvapivých zjištěných skutečnostech. Vše velmi nadšeně vítáme a těšíme se na podněty od vás.
babika_-_pomnkV měsíci červnu 2010 ve dnech 7 - 13.6. plánujeme návštěvu Ratibořic a přijímáme přihlášky zájemců (samozřejmě i nečlenů knihovny) na v tomto období probíhající velice zajímavou akci nazvanou - 22."Oživení" postav z Babičky Boženy Němcové - Tradiční setkání se známými postavami z díla B. Němcové v zámeckém parku, Rudrově mlýně a na Starém bělidle. Pokud bude dostatek zájemců, zajistíme autobusovou dopravu. Přihlášky osobně v knihovně, telefonicky -  499876661 a emailem - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
souso_apkV pátečním dopoledni 26.2.2010 (jarní prázdniny) plánujeme navštívit s dětskými čtenáři Muzeum bratří Čapků v Malých Svatoňovicích. Uvidíme (extra pro naši knihovnu otevřené) dvě samostatné expozice o životě a tvorbě bratrů. Na milovníky kubistické výtvarné tvorby zde čeká také obrazová galerie Josefa Čapka a jiných českých malířů stejného zaměření. Pokud máte zájem, můžete se zúčastnit také. Velice dobré autobusové a vlakové spojení je zárukou umožnění až dvouhodinové návštěvy muzea a zhlédnutí sousoší bratří Čapků (od akad. malíře Josefa Malejovského), stojícím před místním kostelem Sedmi radostí Panny Marie a již po poledni jsme nazpět v Žacléři. Veškerá doprava bude stát necelých 120,-Kč, vstupné pro děti je 10,- Kč a dospělí platí 20,-Kč. Vše i pro nečleny knihovny, přihlášky osobně v knihovně, telefonicky 499876661, emailem -  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
knihovna_-_akce_1458Nenechte si ujít  výstavu různých vydání Babiček od B. Němcové. Zveme nejen čtenáře knihovny, ale všechny zvídavé lidi všech věkových kategorií, aby se přišli podívat. Výstava probíhá ve výpůjčních hodinách knihovny a potrvá až do podzimu i déle. Doufáme, že se podaří po celou dobu akce získávat další vydání Babičky (přineste i tu vaši knihu). Jistě i vás bude velice zajímat, kolik exponátů se knihovně celkem podaří vystavit. Prozatím máte možnost zhlédnout padesát publikací.
knihovna_-_akce_1416Nástěnky a výstavy v knihovně pro všechny zájemce v roce 2010 - opět zdrojem poučení i zábavy. Letos - každý měsíc jiná literární osobnost narozená v aktuálním měsíci. 9.1. 2010 - 120. výročí od narození Karla Čapka 9.1.1890 - 25.12.1938 -  rodáka z Malých Svatoňovic - jedinečného člověka věčně hledajícího a studujícího -  spisovatele - publicisty - dramatika - novináře - překladatele - cestovatele - botanika - zahrádkáře - houbaře a neposledně i milovníka zvířátek. Návštěvníci knihovny měli v měsíci lednu možnost dozvědět se spoustu známých i málo povědomých zajímavostí z autorova života a díla. Víte například, že byl nejmladším rozmazlovaným benjamínkem ze tří sourozenců (Helena, Josef). Školu pro svou bystrost navštěvoval již od pěti let a ze studia na královéhradeckém gymnasiu byl (díky svému členství ve studentském tajném spolku) pro podezření z anarchismu nakonec vyloučen.
knihovna_-_akce_1398Prosba ke členům a příznivcům knihovny o zapůjčení této publikace knihovně - poděkování. Akce byla pochopena a přijata s příslovečnou ochotou, nikdo zatím knihovně opravdu nevnucoval svou milou příbuznou. Přispívají nejen naši čtenáři, ale také ostatní místní i občané z okolí. Podařilo se doposavad získat přes čtyřicet různých vydání Babičky. Téměř ve všech rodinách  vlastní nějaký výtisk. Vyhledává se na všemožných místech. Na světlo přichází ze zastrčeného místa v knihovničkách, objevuje se na půdách, ve sklepech. Někde však má trvale své čestné místo a předává se formou předčítání dětem v rodinách, ale i ve školních lavicích.
knihovna_-_akce_1386Jsou hodnoty, které se nedají nahradit žádnou finanční částkou. Je to lidská pospolitost, vzájemná láska a úcta. Nás knihovnice, tyto myšlenky napadají při pohledu na nádherně ozdobenou břízu s hvězdičkami v interiéru knihovny. Zvládli je téměř všichni naši čtenáři a přidali se i někteří příznivci a návštěvníci. Až oči přechází, kolik nápaditých stylů a výtvarných způsobů tvůrci použili a některé, neméně milé, stačili alespoň vystřihnout a vybarvit. Avšak, každou snahu si velice, velice ceníme a mnohokrát všem děkujeme. Našim členům, kteří hvězdičky z jakéhokoliv důvodu nestihli, jsme je s dětmi při vánočním nocování v knihovně vytvořili a také zavěsili na slavnostní břízu. S přáním, aby přinesly štěstí a splnění osobních přání a předsevzetí.
Vzpomínka na nezapomenutelného nedávno zesnulého spisovatele Miloslava Švandrlíka 10.8.1932 - 26.10.2009. Na počest památky tohoto předního českého humoristy a satirika jsme uspořádali výstavku knih z jeho tvorby. Ukázkami připomínáme autorovu všestrannost. Tvořil nejen pro dospělé, ale nezapomínal ani na dětské čtenáře. Čestné místo zaujímají vystavené knihy - Tankový prapor, Černí baroni, Říkali mu Terazky, Poručíme větru dešti... Z dětských - série knih žáků Kopyta a Mňouka.
knihovna_-_akce_1120Na počest tohoto výročí pořádáme v knihovně až do konce letošního roku výstavky z produkce tohoto největšího vydavatelství literatury pro děti a mládež. Pro zajímavost. K jeho počinům patří dětmi nejmilovanější knižní postavička Milerův Krteček, který v prodejnosti stále s přehledem "válcuje" i Harryho Pottera od autorky Rowlingové, dalšího hrdinu vydaného z tohoto zdroje. Mnohé zažité se v současné době mění.Také Albatros potkaly převratné změny a zcela jistě pozitivní. Od letošního roku se zaměřuje i na literaturu pro teenagery a dospělé. Úplnou novinkou je vydávání hudby nebo merchandisingových produktů. Přejeme Albatrosu hodně zdaru a spokojených čtenářů.
knihovna_-_akce_1141Děkujeme všem našim čtenářům i ostatním příznivcům, kteří při svých letních cestách nezapomněli na pohlednici pro knihovnu. Již tradičně naši výstavku u vchodu knihovny obohatilo kolem sta pozdravů, těšících se pozornosti návštěvníků knihovny. Opět se osvědčila několikaletá tradice, kterou se díky vaší věrnosti a ochotě může žacléřská knihovna doslova honosit. Věřte, že si toho velice vážíme a ještě jednou děkujeme!
knihovna_-_akce_1059Den pro dětskou knihu. Rok utekl jako voda a blíží se nejkrásnější rodinné svátky. V knihovně je přivítáme již tradičně, dětmi i námi knihovnicemi nejmilovanějším předvánočním nočním Těšením na Vánoce se spaním v knihovně. Kouzelná magická noc letos připadá na pátek 27.11. před první adventní neděli. Program chystáme jako vždy pestrý a pomáhají nám svými nápady i naši dětští čtenáři.
knihovna_-_akce_1054Čtěme dětem a každý den a tradiční Polštářkové rande pro děti. V rámci další velké letošní kampaně Celé Česko čte dětem se v knihovně ve středu 4.11.2009 od 17.00 hodin uskuteční podzimní literární setkání s dětskými čtenáři - Polštářkové rande. Opět v duchu další letošní kampaně Čtěme dětem a každý den. Čeká nás četba z vybrané dětské knihy. Předčítat si budeme navzájem, vypravovat o přinesených knihách, jejich autorech a postavách v nich. Pobavíme se také vzpomínkami na prázdninové zážitky a upomínkami na knihy, které nás provázely letním i podzimním obdobím. Naše podvečerní posezení při světle svíček si zpříjemníme dobrým ovocným čajem a nějakou dobrotou.
knihovna_-_akce_991V naší knihovně pod záštitou ankety KMS probíhala mimo jiné také Tipovací soutěž. Otázka zněla, která kniha bude knihou českého čtenáře? Správně uhodli jen tři soutěžící. Odpadlo tím losování třech šťastlivců. Všichni získávají od nás pěknou knihu. Zúčastnilo se celkem 137 tipujících. Bylo to velice napínavé a výsledky ukazují aktivitu nejen dospělých čtenářů, ale i dětí. Pořadí knih tipovaných v knihovně.
KMS - Celonárodní anketa o nejoblíbenější knihu českých čtenářů. Ve slavnostním večerním pořadu 17.10. 2009 na ČT 1 byla kniha českých čtenářů vyhlášena kniha od Zdeňka Jirotky -  Saturnin
Vyhlašujeme další dlouhodobější akci - Půjčte knihovně Babičku - knihu od Boženy Němcové. Snad jsme nikoho neuvedli v omyl, že bychom jej chtěli připravit o blízkou příbuznou. Ve většině případů, nejmilejšího a potřebného člena rodiny. I když taková čilá babička by se nám v knihovně na předčítání dětským návštěvníkům také hodila.
knihovna_-_akce_939Velká literární akce pro děti i dospělé Fantazie a humor = koření života – poděkování – informace - inspirace. Děkujeme paní učitelce Jitce Dočekalové a žákům druhého stupně ze žacléřské základní školy za jejich práce na dané téma. Dětští autoři své fantazie  namalovali a přidali i krátkou charakteristiku či příběh o nadpřirozené bytosti. Tato zajímavá dílka jsme v knihovně vystavili a těší se velikému zájmu návštěvníků.
knihovna_-_akce_946Knihovna se aktivně podílí na celostátní kampani Čteme dětem a každý den. V jejím duchu plánujeme program Předčítání z Pohádkového košíku nejmenším dětem v mateřinkách. Přijďte a staňte se pohádkovou čtecí babičkou, strýčkem, tetou... a spolupracujte s námi. I ty nejmenší děti dokážou být pozornými a vděčnými posluchači. Věříme, že by to mohla být další krásná tradice knihovny. Příkladem jsou dětmi oblíbená Polštářková literární rande. Připravované podzimní se uskuteční také k této příležitosti.
knihovna_-_akce_912Vyhlášené motto - Knihovna mého srdce koresponduje s letošní anketou Kniha mého srdce KMS, na níž se žacléřská knihovna také aktivně podílí. Tato akce se koná ve dnech 5. 10. - 9. 10.
knihovna_-_akce_886Fantazie a  humor = koření života
Soutěžní příspěvek (ukázka) od dospělé autorky, která nechce být jmenována s názvem: Pohádka?
Tento příběh se mohl stát v době, kdy tráva byla zelenější, léto teplejší a v zimě bylo sněhu habaděj. Byl tehdy nádherný den a na loukách u lesa zrály jahody. Blízko zámku, který tenkrát obývala omladina, bydlela holčička se svou rodinou. Byla úplně obyčejná, měla ráda své sourozence, tátu, mámu a milovala dědu s babičkou...končí ukázka a příběh má zkráceně toto  pokračování.
knihovna_-_akce_843Hvězdičky pro štěstí – výtvarná akce zdárně pokračuje - veliké poděkování. Děkujeme paní Ireně Eflerové, učitelce z trutnovských jeslí na Horské ulici a naší věrné čtenářce, která se svými maličkými svěřenci vytvořila nápadité, originální, roztomilé a opravdu vydařené, polepené hvězdičky. Zúčastnili se také předchozích výtvarných akcí a dokazují, že i ty nejmenší děti, pokud mají šikovnou učitelku, dokáží vytvářet hezká dílka. Hvězdičky již  také zdobí naši břízku a moc se pozorným návštěvníkům knihovny líbí.
knihovna_-_akce_816Hurá do třetího kola - ukázky z webových stran KMS. Kniha mého srdce – www.knihasrdce.cz. Celonárodní anketa o nejoblíbenější knihu českých čtenářů. Hlasujte o knize svého srdce. Třetí večer na ČT1 ve 20:00 hodin. Jsou lidé, kteří knihy píší, a lidé, kteří jsou knihami. Ve třetím večeru věnovaném celonárodní anketě Kniha mého srdce uvidíte oboje. Představíme vám TOP12 knih, které hlasování diváků vyneslo do finále. Která z nich se stane tou nej knihou vašeho srdce se prozatím ještě nedozvíte, potěšíte se ale lidmi, kteří knihy milují a postavám příběhů dávají lidskou tvář.

 

Z důvodů konání Voleb do Evropského parlamentu je knihovna v pátek 5.6. uzavřena.

Copyright © 1996 - 2011 Kabelová televize Žacléř & Aleš Kubíček.